EVLİLİK ZİYARETİ

İNGİLTERE EVLİLİK ZİYARETİ VİZELERİ

Temel olarak sadece İngiltere’de evlenmek için (evlendikten sonra hayatınızı İngiltere’de devam ettirmek istiyorsanız, bu vize size uygun değildir. Web sitemizin ilgili bölümünde yer alan nişanlı yerleşim başvurusuna bakınız) başvurmanız gereken vize türü evlilik ziyareti başvurusudur. Diğer ziyaret vize türlerinin aksine, bu vize sadece 6 ay olarak verilir, uzun süreli alınması mümkün değildir.

Bu başvuruyu yapacak başvuru sahiplerini temel olarak 2 ayrı gruba ayırabiliriz.

  1. İngiltere’de yerleşik kız arkadaşı, nişanlısı olanlar ve resmi nikahı kız arkadaşı/nişanlısının yanına İngiltere’ye giderek yapmak isteyenler. Mutlaka resmi nikaha dair ilgili evlendirme dairesi veya belediyeden onay alınmış olmalıdır. İngiltere’den alınan nikah onayı tarihinden kısa bir süre önce başvuru sahibinin İngiltere’ye seyahat edip, müstakbel eşi ile birlikte ilgili belediye veya evlendirme dairesine şahsen de başvuru yapması gerekir. Bu bağlamda, resmi nikah gününü planlarken dikkat edilmesi gerekir.
  2. Müstakbel eşler Türkiye’de yerleşik olabilir ancak farklı sebeplerden nikahlarını İngiltere’de yapmak isteyebilirler. Yine bu durumda da başvuru yapılması gereken vize türü evlilik ziyaretidir.

Unutulmamalıdır ki, başka herhangi ziyaret vizesi ile İngiltere’de evlenmeniz mümkün değildir.

Vize memuru başvurunuzu değerlendirirken, evlendikten sonra İngiltere’den ayrılma niyetiniz olup olmadığına ve seyahat masraflarınızı karşılayıp karşılayamayacağınıza göre karar verir. Vize memurunun bu 2 konuda da evraklarınız dâhilinde ikna olması gerekir.

Şu da unutulmamalıdır ki, Türk ve İngiliz vatandaşının Türkiye’de evlenmesi İngiltere’de evlenmesine göre daha kolaydır. Bu yüzden evliliğin neden İngiltere’de yapılmak istendiğine dair ikna edici sebeplerinizin olması (İngiliz eşin kendisinin, aile bireylerinin ve/veya akrabalarının Türkiye’ye seyahat engeli olması, İngiltere’de evlenilecek yerin özel bir anısı/anlamı olması gibi) başvuru için olumlu birer etmendir.

Firmamız ile yapmış olduğunuz başvuruda size ilk olarak gerekli evrakların listesi ulaştırılacak olup, temin ettiğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecek ve başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size tek tek bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçe’den İngilizce’ye tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacak ardından sizin dilediğiniz bir tarih ve saat için İngiltere Başkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi ve retina taraması için randevu alınacaktır. Evlilik ziyareti vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş gününde sonuçlanmakta olup, İngiltere Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvuru yapılan döneme bağlı olarak bu süre bir miktar daha kısalabilmektedir.

Hemen başvuru yapmak ve başvuru için gerekli evrakların listesini öğrenmek için bizi arayınız.