AKADEMİK ZİYARET

İNGİLTERE AKADEMİK ZİYARET VİZELERİ

İngiltere’ye doktora sonrası araştırma programına, akademik amaçlı araştırma ve gözlem yapmaya gidecekseniz, başvurmanız gereken vize türü akademik ziyaret vizesi olmalıdır. Akademik ziyaret vizesi, yapacağınız akademik araştırmanın süresine bağlı olarak 1 yıla kadar verilmektedir ve diğer ziyaret vizelerinde olduğu gibi bu vizeyle İngiltere’de çalışamazsınız ve vizenizi İngiltere’den uzatamazsınız.

Akademik ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmek için 2 temel ön koşul vardır.

Birincisi Türkiye’de halihazırda bir üniversitede akademisyen kadrosunda çalışmaktır. Doktora, yüksek lisans öğrencisi olup aynı zamanda üniversitede araştırma görevlisi kadrosunda çalışıyorsanız herhangi bir sorun yok ancak, sadece öğrenci statüsünde görünüyorsanız, akademik ziyaret vizesi başvurusunda bulunamazsınız. Burada mantık İngiltere’de akademik ziyaret amacıyla bulunan kişilerin kendi ülkelerinde de hali hazırda akademisyen olmalarının gerekliliğidir.

İkinci olarak, İngiltere’de akademik ziyaret amacıyla bulunacağınız süre zarfında Türkiye’de çalışmakta olduğunuz üniversiteden ücretli izinde olmanız gerekir. Her ne kadar Yök, Tübitak veya vakıf bursuyla bile İngiltere’ye akademik ziyaret amaçla gidiyor bile olsanız, vize ön koşulu olarak ücretli izne ayrılmış olmanız gerekmektedir.

Akademik ziyaret başvurusu Tier-5 Geçici çalışma izni ve İş ziyareti vizesi başvurusu ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Temel olarak Tier-5 vizesiyle farkı, akademik ziyaret vizesi akademisyenlerin İngiltere’de çalışmaya değil, akademik araştırma, gözlem yapmaya gitmeleri için başvurması gereken vize türüdür. İş ziyareti ile temel farkı akademik ziyaret vizesi daha uzun süreler İngiltere’de bulunan akademisyenler içindir. İngiltere’de sadece bir seminer, toplantı, kongreye katılacak olan veya kongrede konuşmacı olarak bulunacak akademisyenler iş ziyareti vizesine başvurmalıdırlar. Başvuru türünüzle ilgili en önemli referans noktası İngiltere’ye gidiş amacınız ve bu bağlamda size gelen davetiye olacaktır. Davetiyenizi firmamıza ulaştırdıktan sonra size en uygun başvuru türünün hangisi olduğunu belirtip, doğru başvuruyu eksiksiz olarak yapmanızı sağlayabiliriz.

Firmamız ile yapmış olduğunuz başvuruda size ilk olarak gerekli evrakların listesi ulaştırılacak olup, temin ettiğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecek ve başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size tek tek bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçe’den İngilizce’ye tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacak ardından sizin dilediğiniz bir tarih ve saat için İngiltere Başkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi ve retina taraması için randevu alınacaktır. Akademik ziyaret vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş gününde sonuçlanmakta olup, İngiltere Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvuru yapılan döneme bağlı olarak bu süre bir miktar daha kısalabilmektedir.

Hemen başvuru yapmak ve başvuru için gerekli evrakların listesini öğrenmek için bizi arayınız.