İNGİLTERE'YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

İNGİLTERE’YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

  • Eğer vizeniz 6 aydan uzun süreli eğitim, çalışma, yerleşim kapsamlı bir vize ise, İngiltere’ye gittikten hemen sonra polis kaydı yaptırmanız ve de postaneden biometric residence permit almanız gerekecektir. Biometrik residence permit almak için vizeniz çıktıktan sonra 1 aylık bir süreniz, polis kaydı yaptırmak içinse İngiltere’ye ayak bastıktan sonra 7 günlük bir süreniz olduğunu unutmayın.
İNGİLTERE'YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY
  • Ucuz bilet almak istiyorsanız, seyahat planlamanızı önceden yapmanız ve mümkünse uçak biletlerinizi salı günü seyahat edecek şekilde almanız, (resmi tatil olmamak kaydıyla), mümkün olan en ucuz biletleri almanızı sağlayacaktır.

 

  • Tüm dünyanın aksine İngiltere’de trafik tersten akar. Dolayısıyla karşıdan karşıya geçerken, yola çıkarken, araba kullanırken Türkiye’dekinin tam aksi bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Çocukluğumuzda bize öğretilen karşıdan karşıya geçerken 2 kere sola bakın bir kere sağa bakın sözü İngiltere için tam tersidir. Trafik kazalarına karışmamak adına bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.
İNGİLTERE'YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY
  • Telefon ve elektronik aletlerinizin şarj uçları İngiltere’de Türkiye’dekinin aksine 2 girişli değil 3 girişlidir. Bunun için İngiltere’ye gitmeden herhangi bir elektrikçiden veya teknoloji marketten bir switch alırsanız, bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

 

  • Unutmayınız ki İngiltere vizesi Schengen rejimine tabi değildir dolayısıyla İngiltere vizenizle, sadece Büyük Britanya’da (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler) seyahat edebilir, schengen rejimine bağlı ülkelere seyahat etmek istiyorsanız, bunun için ayrı bir vize almanız gerekecektir.

 

  • İngiltere’nin iklimi her mevsim yağışlıdır ve yağışların oranı Türkiye’ye oranla çok daha fazladır. Dolayısıyla hangi mevsimde gidiyor olursanız olun, bavulunuzda yağmurluk ve şemsiye mutlaka bulundurun.

 

  • Londra’da ki turistik yerleri daha ucuza gezmek istiyorsanız, mutlaka bir londonpass edinmenizi öneririz. Londonpass alarak, hem turistik yerleri daha ucuza gezebilir hem de çok daha az sıra bekleyerek bu yerlere giriş yapabilirsiniz. Londonpass’e ilave olarak bir oyster travel card da alırsanız, ulaşım masraflarınızı da düşürebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.londonpass.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
İNGİLTERE'YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY