ÖĞRENCİ VİZELERİ

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZELERİ

İngiltere öğrenci vizeleri ile İngiltere’de dil eğitimi alabilir, sertifika programlarına katılabilir, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, lisans, yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Bir diğer deyişle, İngiltere’de herhangi bir eğitim alacaksanız, öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekir. İngiltere öğrenci vizeleri programların içeriği, süresi, niteliği gibi konulara bağlı olmak üzere 3’e ayrılır ve her bir öğrenci vizesinin kendine özgü nitelikler/koşulları vardır.

Öğrenci Ziyaretçi Vizesi Birleşik Krallık’ta 6 aya kadar eğitim almak isteyen başvuru sahiplerini kapsar. Alacağınız eğitimin süresi ne olursa olsun, vizeniz 6 ay olarak verilir ve bu vizeyi yine öğrenci olarak uzatmanız mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse, 6 aya kadar dil eğitimi almak isteyenler, 6 aya kadar bir sertifika programına katılmak isteyenler, 6 ayı geçmemek kaydı ile 1 dönemi İngiltere’de okumak isteyen Erasmus öğrencileri öğrenci ziyaretçi vizesine başvuru yaparlar.

Eğer 6 ila 11 ay arası dil eğitimine gitmek istiyorsanız, uzatılmış öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekir ve eğitim süreniz ister 6,5 ay ister 10,5 ay olsun, vizeniz 11 ay olarak verilir ve yine bu vize de İngiltere’den uzatılamaz. Kısa süreli öğrenci vizesinden farklı olarak, uzatılmış öğrenci vizesinde İngiltere’de NHS’ye (Ulusal sağlık sistemi) kayıt olmanız ve sigorta ücretini ödemeniz gerekir. Unutmayınız ki uzatılmış öğrenci vizesiyle İngiltere’de sadece dil eğitimi alabilirsiniz ve bunun harici herhangi bir eğitim alamazsınız.

İngiltere’de ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 vizesidir. Diğer 2 öğrenci vizesi birbiriyle büyük benzerlikler gösterse de Tier-4 vizesi diğer 2 öğrenci vizesinden ciddi farklılıklar gösterir. En başta Tier-4 vizesinde başvuru sahibi eğer 18 yaşının üzerindeyse mülakata tabi tutulur, Tier-4 vizesi İngiltere’den uzatılabilir, bazı koşullarda İngiltere’de part-time çalışmaya olanak sağlar, vs.

Yukarıda bahsedilen vize türleri ile ilgili daha detaylı bilgiler almak için her ilgili sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.