ÇALIŞMA İZNİ VİZELERİ

İNGİLTERE ÇALIŞMA İZNİ VİZELERİ

İngiltere’de bir işverene bağlı olarak maaşlı çalışabileceğiniz temelde 2 adet başvuru türü vardır. Bunlar Tier-2 ve Tier-5 çalışma izni vizeleridir. Temel olarak Tier-2 çalışma izni vizeleri tam zamanlı çalışma izinleri olarak nitelendirilirken, Tier-5 çalışma izinleri ise geçici çalışma, gönüllü çalışma, part-time/yarı zamanlı çalışma ve stajlar için başvurulması gereken çalışma izni vizesi türüdür. İngiltere’de çalışılacak olan pozisyonun niteliği, içeriği ve süresine bağlı olarak Tier-2 ve Tier-5 çalışma izni vizelerinin birçok alt dalı bulunmaktadır. Tier-2 vizelerinde Tier-2 General ve Tier-2 Intra Company Transfer (Şirket içi transfer) alt dalları bulunurken, Tier-5 vizesinde ise Tier-5 Government Authorized Exchange, Tier-5 Youth Mobility Scheme, Tier-5 Charity Worker, Tier-5 Creative and Sporting, Tier-5 International Agreement, Tier-5 Religious Worker alt dalları bulunmaktadır. Başvurunuzun kategorisine ve süresine göre temin etmeniz gereken evraklar ve doldurulması gereken online vize başvuru formları farklılık göstereceğinden, başvurunuzun hangi kategori altında olduğunu belirlemek ve doğru başvuru süresini seçmek son derece önemlidir. Başvurunuzun hangi kategoriye girdiğini ve başvurumanız gereken vizenin süresini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gerek Tier-2 vizesi başvurularında, gerekse Tier-5 vizesi başvurularında İngiltere’de yerleşik bir işveren tarafından adınıza COS (Certificate of Sponsorship) çıkartılmalıdır. COS belgesi sizin İngiltere’de ki çalışma detaylarınızı ve süresini belirten dijital bir belge olup, vize memurunun başvurunuzu değerlendirirken referans aldığı en önemli belgedir. Unutulmamalıdır ki COS belgesinde yer alan bilgilerdeki en ufak tutarsızlık veya bir harf hatası bile başvurunuzun reddine sebep olabileceğinden, COS belgenizin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi, varsa gerekli değişikliklerin vize başvurusundan önce yapılması, gerek Tier-2 gerekse Tier-5 vizesi başvurularında büyük önem taşımaktadır.

İngiltere’de çalışacağınız pozisyon, görev süreniz, çalışmanızın içeriği ve hatta yeri sizin hangi çalışma izni vizesine başvuru yapacağınızı belirler. Bu bağlamda, İngiltere’de ki işvereninizle karşılıklı mutabakata varabilirsiniz ancak onun öncesinde bize ulaşarak, şartlarınızı belirtirseniz, size vereceğimiz tavsiyeler sonucunda da başvuru türünüzü işvereninizle karşılıklı olarak belirleyebilirsiniz.

İngiltere çalışma izni vizesi başvurusu sürecine başlamak için bizi arayınız.