ANKARA ANTLAŞMASI EŞ VE ÇOCUK BAŞVURULARI

ANKARA ANTLAŞMASI EŞ VE ÇOCUK BAŞVURULARI

Ankara Antlaşması eş başvuruları İngiltere’de Ankara Antlaşması dâhilinde yerleşik olan kişilerin eşlerini ve çocuklarını yanlarında İngiltere’ye götürmelerine olanak sağlayan bir başvuru türüdür. Ankara Antlaşması başvuruları normal şartlar altında bir yılın ardından 3 yıl süreyle verilir ve toplamda 4 yılın ardından sürekli oturuma olanak sağlar. Ankara Antlaşması eş/çocuk başvuruları ile sürekli oturum alınıncaya kadar ki süreçte, eşler/çocuklar İngiltere’de Ankara Antlaşması dâhilinde bulunan eşin yanına yerleşebilir.

Bu başvuru türünde temelde vize memuru İngiltere’de yaşayan eşin gelir düzeyinin hem kendisinin, hem eşinin ve eğer varsa da çocuğunun geçimi için yeterli olup olmadığına bakar. Bu hesaplama yapılırken, ailedeki kişi sayısı ve ödenen sabit konaklama giderleri baz alınır. Kişinin net gelirinden sabit konaklama giderleri düştükten sonra kalan rakamın kişinin kendisini, eşini ve eğer varsa çocuğunu geçindirebilecek bir düzeyde olması gerekir. Bu hesaplama yapılırken temelde İngiltere’deki eşin İngiltere’de devlet yardımı alınabilecek eşiğin üzerinde bir gelir elde edip etmediğine bakılır. Bir diğer deyişle İngiltere’de ki eş, İngiliz vatandaşı olsaydı, mevcut geliri ile kendisi ve ailesi için devlet yardımı alabilir miydi buna dikkat edilir. Eğer gelir, devlet yardımı alınamayacak düzeyde ise yeterli olarak kabul görür.

Yerleşim vizelerinde olduğu gibi başvuru sahibinin ve eşinin ilişkilerinin gerçekliğine ve halen devam ettiğine dair vize memuru ikna olmalıdır. Yerleşim vizeleriyle paralel olarak çiftlerin düzenli olarak görüştüklerine, maddi paylaşımları olduğuna dair kanıtlar başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Son olarak, yine yerleşim başvurularında olduğu gibi eşlerin konakladığı evin de eşlerin konaklamasına uygun olması gerekir. Hesaplama yapılırken yine yerleşim vizelerinde yapılan hesaplama yapılır.  Tablo 3 e bakınız.

Ankara Antlaşması eş/çocuk başvuruları İngilizce dil şartından muaftır.

Konu ile ilgili tamamlanması gereken evraklar ile ilgili ayrıntılı bir liste tarafımızca hazırlanan başvurularda sizlere ulaştırılacak olup, gerekli bütün evrakların eksiksizce tamamlanmasının ardından vize başvurunuz uzman danışmanlarımız tarafından hazırlanacaktır.