ÖĞRENCİ ZİYARETÇİ VİZESİ

İNGİLTERE ÖĞRENCİ ZİYARETÇİ VİZESİ

Birleşik Krallık’ta 6 aya kadar bir eğitim (meslek içi eğitim, dil kursu, sertifika programı) almak istiyorsanız ve eğitim alacağınız kurum İngiltere İç İşleri Bakanlığı tarafından vizeye tabi ülkelere eğitim vermesi uygun bulunan (akredite) kurumlardan birisi ise kısa süreli öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesi temelde ziyaret vizesinin temel şartlarına tabi olmakla beraber, başvuru türünün doğası gereği bir takım ek koşulları da içerisinde barındırmaktadır.

Kısa süreli öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu için vize memurunun başvuruyu değerlendirme aşamasında dikkat ettiği unsurlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Başvuru sahibi vizesi bittikten sonra (en fazla 180 gün sonunda) İngiltere’den ayrılma niyetinde midir?
  • Başvuru sahibi İngiltere’de bulunduğu süre zarfında devlet yardımlarına veya çalışmaya ihtiyaç duyacak mıdır?
  • Başvuru sahibi için İngiltere’de almayı planladığı bu eğitim gelecekteki kariyer planları/hedefleri için zaruri/önemli midir?
  • Başvuru sahibi veya sponsoru, başvuru sahibinin İngiltere’de bulunduğu süreçteki masraflarını finanse edecek maddi yeterliliğe sahip midir?

Yukarıda belirtilenler dâhilinde bir konuda vize memuru ikna olmamışsa, vize başvurunuzun reddi muhtemeldir. Bu bağlamda, evraklarınız dâhilinde en eksiksiz ve uygun başvuruyu sunmanız, vize alma ihtimalinizi azami düzeye getirecektir. Unutulmamalıdır ki, her ne kadar yukarıda belirtilen şartları sağlıyor da olsanız, sunmuş olduğunuz evraklar da vize memuruna bunu ifade etmelidir. Vize memurunun evraklarınız dâhilinde başvurunuzla ilgili bir karar vereceğini düşünürsek, sunmuş olduğunuz evrakların içeriği, kalitesi ve de tercümelerinin eksiksiz ve doğru yapılması son derece önemlidir.

Firmamız ile yapmış olduğunuz başvuruda size ilk olarak gerekli evrakların listesi ulaştırılacak olup, temin ettiğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecek ve başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size tek tek bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçe’den İngilizce’ye tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacak ardından sizin dilediğiniz bir tarih ve saat için İngiltere Başkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi ve retina taraması için randevu alınacaktır. Öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş gününde sonuçlanmakta olup, İngiltere Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvuru yapılan döneme bağlı olarak bu süre bir miktar daha kısalabilmektedir. Yaz aylarında öğrenci vizesi başvuruları yoğun olarak yapılmakta olduğundan, eğer mümkünse ve seyahat planınız kesinleşmişse, olası gecikmeleri önlemek adına bize gitmeyi planladığınız tarihe az bir zaman kalmadan ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Şunu da önemle belirtmek isteriz ki, öğrenci ziyaretçi vizesi başvurusunda İngiltere Başkonsolosluğu red edilen bir başvuruya itiraz hakkı tanımadığından, yapılan ilk başvuruyu eksiksiz ve anlaşılabilir bir şekilde yapmak son derece önemlidir. Bu bağlamda firmamızla yapılan başvurularda, başvuru sahibinin özel durumunu açıklayan hususlara özen gösterilip, gerek olması halinde başvuru sahibi adına başvuru sahibinin beyanları doğrultusunda bir beyan/deklerasyon yazısı yazılıp, başvuru en anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir şekilde Başkonsolosluğa sunulmaktadır.

Başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.