TIER-2 GENERAL (TIER-2 GENEL)

İNGİLTERE TIER-2 GENERAL (TIER-2 GENEL)

İngiltere’de yerleşik nüfusun istihdamı sağlayamadığı bir iş alanında çalışmak üzere İngiltere’ye gidiyorsanız, Tier-2 Genel (Tier-2 General) vizesine başvuru yapmanız gerekir. İngiltere’de yerleşik bir firmadan kabul (COS) almanız gereklidir ve sizi istihdam edecek firmanın da yurtdışından göçmen getirebilmesi için sponsorluk lisansı olması gerekir. İngiltere’de ki firma size kabul (Cos) verebilmesi için, sizin ya İngiltere’de istihdamın eksik olduğu meslek alanlarından birisinde hali hazırda çalışıyor olmanız veya sizin çalışacağınız meslek dalı konusunda İngiltere’de ki firmanın yerel işgücü testini uygulamış ve yerleşik nüfusta sizin niteliklerinize uygun birisini bulamamış olması gerekir. Bunu yaparken firmalar, aranılan niteliklerde bir iş ilanını İngiltere’de ki kariyer ve iş ilanı verilen sitelere verip, gelen özgeçmişleri sizin özgeçmişinizle kıyaslamak suretiyle, İngiltere İç İşleri Bakanlığı’na sunarak, sizin Türkiye’den gelmenizin gerekliliğini ispatlamalıdır. Bir diğer deyişle, İngiltere’de yerel iş gücünün karşılayamadığı alanlarda, yurt dışından bir çalışan getirilmekte ve sizi istihdam edecek olan firmanın da yurtdışından çalışan getirmeye uygun lisansı olmalıdır.

Buna ilave olarak, başvuru sahibinin eğitim düzeyi, İngilizce düzeyi de başvuru için önemlidir. Özetlemek gerekirse başvuru için toplamda 70 puan elde edilmelidir ve bu 70 puan aşağıdaki şartlarda elde edilebilir:

 

Birleşik Krallık’ta istihdamın eksik olduğu meslek alanlarından birisinde çalışmak üzere COS alındıysa: 30 Puan

 

Birleşik Krallık’ta yerel işgücü testi sonrasında COS alındıysa: 30 Puan
Yıllık 159.600 GBP ve üzeri bir maaşla istihdam edilmek taahhüdüyle COS alındıysa: 30 Puan
Yıllık minimum 30.000 GBP gelir elde edilecekse: 20 Puan
İngilizce Yeterliliği (Uluslar arası kabul gören dil sınavlarından birisinden CEFR B1 veya üzeri bir puan almak veya İngilizce eğitimi akredite olan bir eğitim kurumdan lisans veya lisans üstü bir düzeyde diplomaya sahip olmak) 10 Puan
Maddi Yeterlilik (İngiltere’de ki sponsor firma başvuru sahibinin ilk ayki masraflarını tamamen karşılayacağını taahhüt edebilir veya başvuru sahibinin hesabında son 3 ay süresince yeterli miktar para bulunuyorsa banka hesapları da kullanılabilir) 10 Puan
Toplam 70 puan almak yeterlidir. İlk 3 maddenin herhangi birisinden 30 puan almak ve diğer maddelerden de sırasıyla 20, 10, 10 puanları almak gerekmektedir.

 

 

Detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.