TIER-4 VİZESİ

İNGİLTERE TIER-4 VİZESİ

İngiltere’de 6 aydan uzun süreli bir dil eğitim almak istiyorsanız ve mevcut İngilizce dil düzeyiniz CEFR (Ortak İngilizce Dilbilim Düzeyi) B1 (Intermediate) düzeyinde ise ve bunu uluslar arası kabul edilebilen bir sınavla belgelendirebiliyorsanız veya İngiltere’de lisans veya lisans üstü düzeyde bir eğitim almak istiyorsanız, veya İngiltere’de lisans veya lisans üstü hazırlık (foundation) programlarına katılmak istiyorsanız, başvuru yapmanız gereken vize türü Tier-4 Genel Öğrenci Vizesi’dir. Tier-4 Genel Öğrenci vizesi başvuruları puan bazlı sistem başvurularıdır ve de başvuru sahibinin vize alabilmesi için toplam 40 puan toplaması ve de vize başvurusu esnasında vize başvuru merkezindeki mülakatta iyi niyetli bir öğrenci olduğunu vize memuruna göstermesi gerekmektedir.

Temel olarak Tier-4 öğrenci vizesi başvurusunda 40 puanı toplamak için;

İngiltere’de bulunulacak süre ve bulunulacak şehir baz alınarak başvuru sahibinin veya başvuru sahibinin velisinin/yasal vasisinin hesabında gerekli tutarın minimum 28 gün süreyle gösterilmesi gerekmektedir. Gerekli tutarı hesaplarken, alınacak eğitim süresi, eğitim alınacak şehir, eğitimin toplam maliyeti, bu maliyetin ne kadarının önceden ödendiği gibi hususlar dikkate alınır ve hesaplama sonunda ortaya çıkan rakamın başvuru sahibi veya başvuru sahibinin yasal vasisinin hesabında (yatırım hesapları, fon hesapları, hisse senetleri kabul görmemektedir) minimum 28 gün süreyle bulunması gerekir. Başvurunuz için hesabınızda göstermeniz gereken rakamın ne kadar olduğunu bize ulaşıp, CAS mektubunuzu göndererek öğrenebilirsiniz.

Londra’da eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak aylık: 1265 GBP*
Londra sınırları dışında eğitim alacaksanız, okul ücretlerinize ilave olarak aylık: 1015 GBP**

 

*Eğitim süreniz 9 aydan fazla ise hesaplama yapılırken ilk 9 ay baz alınır ve her ne kadar 9 aydan uzun süreli bir eğitim alacak da olsanız, 11385 GBP veya karşılığı para birimi kadar bir miktarı hesabınızda göstermeniz yeterli olacaktır.

** Eğitim süreniz 9 aydan fazla ise hesaplama yapılırken ilk 9 ay baz alınır ve her ne kadar 9 aydan uzun süreli bir eğitim alacak da olsanız, 9135 GBP veya karşılığı para birimi kadar bir miktarı hesabınızda göstermeniz yeterli olacaktır.

Vize başvurunuzda almanız zorunlu olan 10 puanını maddi yeterlilik şartını yerine getirerek sağlamanız gerekir. Kalan 30 puanı ise İngiltere’nin vize rejimine tabi olan ülke vatandaşlarına eğitim verme lisansı olan bir eğitim kurumundan kabul (CAS) alarak sağlarsınız. İngiltere’den aldığınız kabul (CAS)’ın içeriği son derece önemlidir ve de bu kabul belgesini alırken eğitim kurumuna sunmuş olduğunuz belgelerin asıllarını da vize başvuru dosyanızda sunmanız gereklidir.

Tier-4 Genel Öğrenci Vizesi puan bazlı bir başvuru türü olduğu için, sunulan evraklardaki en ufak bir yanlışlık, yetersizlik, eksiklik, tercümelerdeki eksiklik ve/veya yanlışlık vize başvurunuzun direkt olarak red edilmesine sebep olacağı için en doğru başvuruyu yapmanız gerekecektir. Özellikle seyahat planlarınızın aksamaması ve ek bir maddi külfet altına girmemek için en doğru başvuruyu yapmanız son derece önemlidir. Firmamız Rota Vize Danışmanlık aracılığıyla yapacağınız başvuruda en doğru ve eksiksiz başvuruyu yaparak bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Tier-4 Genel Öğrenci vizesi başvurusu ile İngiltere’de bulunan öğrenciler, vizelerini eğitime devam etmek koşulu ile İngiltere’den uzatabilirler. Eğer lisans ve üstü bir düzeyde eğitim alacaksanız, İngiltere’de part-time olarak haftada 20 saat süreyle çalışabilir ve ailenizi de beraberinizde İngiltere’ye götürebilirsiniz. Konu ile ilgili ek bir bilgiye ihtiyaç duyarsanız bize iletişim numaralarımız veya adreslerimizden ulaşabilirsiniz.

Firmamız ile yapmış olduğunuz başvuruda size ilk olarak gerekli evrakların listesi ulaştırılacak olup, temin ettiğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecek ve başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size tek tek bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçe’den İngilizce’ye tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacak ardından sizin dilediğiniz bir tarih ve saat için İngiltere Başkonsolosluğu’nun vize başvuru merkezinden sizin için parmak izi ve retina taraması için randevu alınacaktır. Diğer başvuru türlerinin aksine, Tier-4 vizesi başvurusunda, vize başvurusunu teslim ederken, başvuru sahipleri bir mülakata tabi tutulmakta olup, bu mülakatla ilgili temel bilgiler ve yönlendirmeler, firmamız Rota Vize Danışmanlık tarafından başvuru sahiplerine sağlanacaktır.  Tier-4 öğrenci vizesi başvurusu ortalama olarak 15 iş gününde sonuçlanmakta olup, İngiltere Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvuru yapılan döneme bağlı olarak bu süre bir miktar daha kısalabilmektedir. Yaz aylarında öğrenci vizesi başvuruları yoğun olarak yapılmakta olduğundan, eğer mümkünse ve seyahat planınız kesinleşmişse, olası gecikmeleri önlemek adına bize gitmeyi planladığınız tarihe yakın bir zaman kalmadan ulaşmanızı tavsiye ederiz.

Başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.