VİZE BAŞVURUSU YAPMAK İSTİYORUM. NE YAPMALIYIM?

Bize ulaştığınızda size seyahat amacınıza uygun bir evrak listesi gönderiyoruz. Listede belirtilen evrakları bize getirdiğinizde veya kargo ile gönderdiğinizde, evraklarınızı inceliyor, varsa bir eksiklik bu konuda size bilgi veriyoruz ve eksiklikleri gidermenizin ardından dosyanızı hazırlayıp, size uygun bir gün ve saat için randevu alıyoruz ve başvurunuzu tamamlıyoruz. Dosyanızın ve pasaportunuzun takibini ve sizlere teslimini de yine biz yapıyoruz.

SİZİN ARACILIĞINIZ İLE BAŞVURU YAPMAMIN BANA NE KATKISI OLACAKTIR?

İngiltere, Amerika, Kanada ve İrlanda vizesi konusunda uzman ve tecrübeli danışmanlarımızın hazırlamış olduğu başvurularla evraklarınız dâhilinde en doğru ve kabul edilebilir başvuruyu yapmış olacaksınız. Başvurunuz için vize başvuru formlarınız İngilizce olarak doldurulmalı ve de evraklarınızın tercümesi gerekmektedir. Yaptığımız başvurularda vize başvuru formlarınız bizim tarafımızdan evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulmakta olup, başvuruda sunmuş olduğunuz evraklarınızın tercümeleri de yine konusunda deneyimli uzmanlarımız tarafından eksiksizce yapılmaktadır. Ayrıca başvuru dosyanızın takibi, başvuru merkezinden teslim alınıp size ulaştırılması da yine tarafımızca sağlanacaktır.

BAŞVURU DOSYAMI SİZİN HAZIRLAMANIZIN BANA NE GİBİ OLUMLU KATKISI OLACAKTIR?

İngiltere, Amerika, Kanada ve İrlanda vizesi konusunda uzman ve tecrübeli danışmanlarımızın hazırlamış olduğu başvurularla evraklarınız dâhilinde en doğru ve kabul edilebilir başvuruyu yapmış olacaksınız. Başvurunuz için vize başvuru formlarınız İngilizce olarak doldurulmalı ve de evraklarınızın tercümesi gerekmektedir. Yaptığımız başvurularda vize başvuru formlarınız bizim tarafımızdan evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulmakta olup, başvuruda sunmuş olduğunuz evraklarınızın tercümeleri de yine konusunda deneyimli uzmanlarımız tarafından eksiksizce yapılmaktadır. Ayrıca başvuru dosyanızın takibi, başvuru merkezinden teslim alınıp size ulaştırılması da yine tarafımızca sağlanacaktır.

İNGİLTERE (BİRLEŞİK KRALLIK) VİZESİ İLE HANGİ ÜLKELERE SEYAHAT EDEBİLİRİM?

İngiltere (Birleşik Krallık) vizesi ile İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e seyahat edebilirsiniz. Schengen ülkelerine seyahat edemezsiniz.

VİZE BAŞVURUSU YAPTIM. KESİN OLARAK VİZE ALABİLİR MİYİM?

Rota Vize Danışmanlık olarak size evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir, doğru ve eksiksiz başvuruyu yapacağımızı ve başvurunuzun evraklarınız dâhilinde olumlu sonuçlanma ihtimalinin en üst düzeye çıkacağını garanti ediyoruz. Ancak vize başvurunuzun kesinlikle olumlu sonuçlanacağını ne biz, ne de herhangi bir başka şirket/şahıs garanti edemez. Başvuru sonucunuza karar veren Konsoloslukta’ki vize memurlarıdır.

BAŞKONSOLOSLUĞUN, KENDİ RESMİ BİR EVRAK LİSTESİ VAR MIDIR?

İngiltere, Amerika ve Kanada Başkonsolosluğu’nun resmi bir evrak listesi yoktur. Sizden zorunlu olarak talep ettiği pasaport, başvuru formu gibi birkaç zorunlu evrak vardır. Geriye kalan bütün evraklar destekleyici evrak mahiyetindedir ve de başvurunuzun sonucuna asıl tesir eden evraklar da bu destekleyici evraklardır. Rota Vize Danışmanlık olarak, tecrübe ve bilgi birikimimize dayanarak hazırlamış olduğumuz evrak listelerini göndererek, gerekli evrakları temin etmenizi sağlamaktayız. İstisnai olarak, başvurunuzun doğası gereği, evrak listesi haricinde de sizden başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmak adına ek evraklar talep etmemiz gerekebilir. Ayrıca bir evrakın var olması o evrakın yeterli olduğu anlamına da gelmemektedir. Örneğin; dosyanızda banka hesap ekstrenizin olması o banka hesap ekstrenizin kesinlikle kabul edilebilir standartlarda olduğu anlamına gelmemektedir. Bu ve benzeri konularda, sizlerden imkânınız dâhilinde ek evraklar talep ederek, başvurunuzun kabul edilebilir bir seviyeye gelmesini sağlamakta bizim en önemli görevlerimizden birisidir.

VİZE HARÇLARINI KONSOLOSLUĞA NASIL ÖDÜYORUM?

Biz sizden, dosyanızın hazırlığı, evrak tercümeleriniz, formunuzun doldurulması, randevu alımı, dosya takibi ve size teslimi için paket bir ücret talep ediyoruz ve bu ücretin içerisinden vize harçlarınızı da konsolosluğa biz ödüyoruz. İster başvurunuzda 10 evrakın tercümesi gereksin ister 50 evrakın tercümesi gereksin, sizden kesinlikle ek bir ücret talep etmiyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımızla, bizim için önemli olan sizin başvurunuza harcadığımız mesainin süresi değil, sizin başvurunuzun olumlu sonuçlanmasıdır.

TÜRKİYE'DE HANGİ İLLERDEN VİZE BAŞVURUSU YAPABİLİRİM?

İngiltere vizesi için İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya’dan vize başvurusu yapabilirsiniz. Amerika ve Kanada için İstanbul ve Ankara’dan başvuru yapabilirsiniz. İrlanda için İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep’den başvuru yapabilirsiniz. Firmamız Rota Vize Danışmanlık bütün bu illerden yapacağınız vize başvurularınızda size hizmet verebilmektedir.

BAŞVURU YAPACAĞIM. VİZE BAŞVURU MERKEZİNİ NEYE GÖRE BELİRLEMEM GEREKİR?

Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Örneğin ikametinizin Ankara olması, illaki Ankara’dan vize başvurusu yapacağınız anlamına gelmez. İsterseniz İstanbul’dan da başvuru yapabilirsiniz.

VİZE BAŞVURUM ORTALAMA KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

İngiltere için yerleşim ve Ankara Antlaşması haricindeki başvurular ortalama 3 hafta içerisinde, yerleşim ve Ankara Antlaşması başvuruları ise ortalama 12 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Amerika başvurusu sonucunuz mülakat günü belli olmaktadır ve başvurunuz olumlu sonuçlandığında vize memuru sizden pasaportunuzu vize basmak için almaktadır. Kanada ve İrlanda başvuruları ise maksimum 3 hafta sürmektedir.

SEYAHATİM ÇOK ACİL. NE YAPMAM GEREKİR?

İngiltere için konsolosluğa ek bir ücret ödeyerek hızlandırılmış randevu satın alabilirsiniz ve böylelikle vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 5 iş gününe düşer. Eğer süper hızlandırılmış randevu satın alırsanız aynı gün sonucu teslim alabilirsiniz. Amerika içinse erken seyahat etmek için önemli bir mazeretiniz varsa, konsolosluğa mail göndererek, randevu tarihini daha erkene çekmesini talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda bütün bu işlemleri sizlerin adına biz yürütüyoruz.

VİZE BAŞVURU MERKEZİNDEN HEMEN RANDEVU ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

İngiltere için ortalama 1-2 iş günü sonrası Amerika içinse 5-6 iş günü sonrasına randevu alınmaktadır. İrlanda ve Kanada vizesi için randevu almanıza gerek yoktur. İngiltere ve Amerika için randevu süreleri başvuruların yoğun olduğu yaz aylarında artabilmektedir.

VİZE BAŞVURUMU NE ZAMAN YAPABİLİRİM?

İngiltere’ye gitmeyi planladığınız tarihten en erken 3 ay öncesinde vize başvurusu yapabilirsiniz. Acil durumlar haricinde ideal süre İngiltere’ye gitmeyi planladığınız tarihten 1 ay öncesinde başvuru yapmaktır. Amerika, Kanada ve İrlanda içinse 3 ay içerisinde başvuru yapmanız önerilir ancak daha erkende başvuru yapabilirsiniz.

VİZE BAŞVURUSU YAPARKEN PASAPORTUMUN NE KADAR GEÇERLİ OLMASI GEREKİR?

Başvuru yaptığınız tarihten itibaren en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport başvuru için yeterlidir. Uzun süreli vize talep ettiğiniz durumlarda, 6 aylık pasaport yeterli olmasına rağmen daha uzun süresi olan bir pasaportla başvuru yapmanız daha uygundur.

YEŞİL PASAPORTUM VAR. VİZE ALMAM GEREKLİ Mİ?

İngiltere, Amerika, Kanada ve İrlanda yeşil pasaport sahiplerinden de vize istemektedir. Dolayısıyla vize almanız gerekir.

ESKİ PASAPORTUMU DOSYAYA EKLEMELİ MİYİM?

Özellikle, İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda, İrlanda ve Schengen ülkelerine daha önce seyahat ettiğinizi gösterebilmek, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttıracağı için yukarıda belirtilen bu ülkelere olan seyahatlerinizi gösteren eski pasaportlarınızı dosyaya eklemeniz faydalı olacaktır.

BAŞVURUDA SUNMUŞ OLDUĞUM EVRAKLARIN HEPSİ ORJİNAL OLMALI MIDIR?

Tapu ve araç ruhsatlarınız hariç evraklarınızın başvuru dosyasına asıllarını eklemek gerekmektedir. Evrakın aslını sunamamanız için geçerli bir sebebiniz yoksa, evrakın aslını dosyaya eklemek gerekmektedir.

SUNMUŞ OLDUĞUM ORJİNAL EVRAKLAR BANA İADE EDİLECEK Mİ?

Yapmış olduğumuz başvurularda, asıl evraklarınızın fotokopilerini çekiyoruz ve dosyanızı asıl ve fotokopi evrak olarak tasniflendiriyor, evrak tercümelerinizi de evraklarınızın asıllarının zarar görmemesi adına fotokopilerinin üzerine zımbalıyoruz. Konsolosluğa asıl ve fotokopi olarak 2 dosya sunuyoruz ve sunduğumuz orijinal evraklar başvuru sonuçlandığında size aynen teslim ediliyor.

PASAPORT ALIRKEN EMNİYETE PARMAK İZİ VERDİM. İNGİLTERE'YE VİZE BAŞVURUSU YAPARKEN DE PARMAK İZİ VERMEM GEREKECEK Mİ?

Evet, her başvurunuzda parmak izi vermeniz gerekmektedir. Parmak izini sizinle önceden kararlaştırdığımız gün ve saatteki vize başvuru randevunuzda veriyorsunuz.

AİLE OLARAK VİZE BAŞVURUSU YAPIYORUZ. HER BİR AİLE BİREYEMİZİN AYRI AYRI FORM DOLDURUP, EVRAK SUNMASI GEREKLİ MİDİR?

Her bir başvuru sahibi için ayrı ayrı başvuru formu doldurulmalı, dosya hazırlanmalı ve randevu alınmalıdır.

BAŞVURUSU DOSYASINDA SUNULAN EVRAKLARIN İNGİLİZCE TERCÜMELERİ OLMASI ZORUNLU MUDUR?

İngiltere, Kanada ve İrlanda vize başvuru dosyalarında sunulan bütün evrakların İngilizce’ye tercümesi zorunludur. Vize memurları yabancı olduğu için  Türkçe sunduğunuz evraklar yok hükmündedir.

İNGİLTERE, AMERİKA, KANADA VE İRLANDA VİZELERİ ÇOK GİRİŞLİ MİDİR?

İstisnai durumlar harici bütün İngiltere, Amerika ve Kanada vizeleri çok girişli olup, İrlanda vizesi sizin tercihinize göre çok girişli veya tek girişli olarak verilmektedir.

İNGİLTERE VİZELERİ NE KADAR SÜRE İLE VERİLİR?

Ziyaret vizeleri istisnai durumlar haricinde talebinize ve daha önceki yurt dışı seyahatlerinize bağlı olarak 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl sürelerle verilir. Süre arttıkça vize harcınız da artar.

Yerleşim vizeleri istisnai durumlar haricinde33 aylık verilir. Süresi bitmeye yakın İngiltere’den uzatmanız gerekir.

Öğrenci vizeleri eğitim niteliği ve süresine bağlı olarak 6 ay, 11 ay veya eğer lisans, yüksek lisans, doktora eğitimine gidiyorsanız, eğitim sürenize ilaveten 3 ay olarak verilir. Bu 3 aylık sürede eğitim sonrası çalışma izni alabilirsiniz.

Tier-5 geçici çalışma izni vizeleri, 2 yılı aşmamak kaydıyla çalışma sürenize göre, Tier-2 Sponsor Destekli Göçmen vizeleri ise 3 yıl olarak verilmektedir. 3 yılın sonunda İngiltere’den vizenizi uzatmanız gerekmektedir.

Ankara Antlaşması vizeleri ise istisnai durumlar harici 1 yıllık verilmekte, süresinin bitmesine yakın İngiltere’den uzatmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen istisnai durumlarla ilgili firmamıza ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İNGİLTERE'YE TURİST VİZESİ ALDIM, EN FAZLA NE KADAR KALABİLİRİM?

Yasal olarak bir yıl içerisinde 180 gün İngiltere’de kalabilirsiniz. Bir yıl içerisinde İngiltere’de 180 gün ve üzeri kalmak, ziyaretçi vizesinin doğasına aykırıdır. Bir yıl içerisinde 180 günden daha fazla İngiltere’de kalmak Türkiye’de değil İngiltere’de yerleşik olduğunuza dair bir göstergedir ve de vize ihlaline girer. 10 yıllık vizeye bile sahip olsanız bir yıl içerisinde 180 günden uzun bir süre İngiltere’de kalamazsınız. Şunu da hatırlatmak isteriz ki çalışan veya öğrenci olan birisinin de 180 gün aralıksız İngiltere’de kalması bu kişinin Türkiye’de ki çalışma ve öğrencilik bağlarının sorgulanmasına sebep olabileceği için bir sonraki başvuruda problem yaratabilir. Emekliler için İngiltere’de uzun süreli kalmak mantıklı karşılanırken, çalışanlar veya öğrenciler için mantık sınırları dâhilinde İngiltere’de kalınması bir sonraki başvuruda problem yaşanmaması adına gerekir.

BAŞVURU FORMUNDA YANLIŞLIKLA YALAN BEYANDA BULUNDUM VE BAŞVURUM RED EDİLDİ. NE YAPMALIYIM?

Maalesef yalan beyan ve sahte evrak sunulmasından dolayı red edilen başvuruların sahiplerine 10 yıl vize yasağı verilmektedir. Bu gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için başvuru formunuzun özenle doldurulması, evraklarınızın içeriklerinin itina ile kontrol edilmesi ve tercümelerinizin eksiksiz yapılması gerekir. Tarafımızca yapılan başvurularda böyle bir sorunla asla karşılaşmayacağınızı garanti ediyoruz.

BAŞVURUM EKSİK EVRAK SUNDUĞUM İÇİN RED EDİLDİ. TEKRAR BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

İstediğiniz kadar çok başvuru yapabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek, eksiksiz ve doğru bir başvuru yapabilir ve böylelikle vize alma ihtimalinizi azami düzeye çekebilirsiniz.

VİZE ALMAK ÇOK MU ZOR?

Doğru, kuralına uygun, tercümeleri tam ve eksiksiz bir başvuru yaptığınızda vize alamamanız için bir neden yok. İngiltere ve Amerika diğer ülkelere nazaran Türk vatandaşlarına biraz zor vize verebiliyor ancak red edilen başvuruların çoğunun da evrak eksiği, tercüme eksiği, yanlış form doldurulması gibi hatalardan red edildiği de önemli bir gerçek. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına bize ulaşabilir, en doğru başvuruyu zahmetsizce yapabilirsiniz.

İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUĞU MÜLAKAT YAPIYOR MU?

İngiltere Başkonsolosluğu Tier-4 ve Ankara Antlaşması başvuruları ve istisnai durumlar haricinde mülakat yapmıyor ve dosyanızı evraklarınız dâhilinde değerlendiriyor. Mülakat yapılan vize başvuru türlerinde ise, mülakatta sorulması muhtemel sorularla ilgili sizleri bilgilendiriyoruz ve böylelikle mülakata daha hazırlıklı olarak gitmenizi sağlıyoruz.

AMERİKA VİZE MÜLAKATLARINDA NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR?

Amerika vize başvurularının bir aşaması olarak başvuru sahibiyle mülakat yapmakta ve vize memuru kararını mülakat sonucuna göre vermektedir. Vize memuru bu mülakatta sizin seyahatinizin sonunda Amerika’dan ayrılma niyetinde olup olmadığınızı ve seyahati finanse edebilecek maddi durumunuz olup olmadığını anlamaya çalışır ve bu bağlamda size bazı sorular yöneltir. Tarafımızdan yapılan başvurularda başvuru sahibinin özel durumuna göre sorulabilmesi muhtemel soruları belirtip, mülakata daha hazır girmesini sağlıyoruz.

BAŞVURUMU YAPTIM ANCAK BİR EVRAĞI DOSYAMA EKLEMEYİ UNUTTUM. KONSOLOSLUK BENİ ARAYIP EKSİK EVRAĞI İSTER Mİ?

Maalesef, konsolosluklar eğer başvurunuzda bir eksiklik varsa bunu sizden istemekle yükümlü değildir ve de istemez. Bu bağlamda başvurunuzun eksiksiz, tercümeleriniz tam ve itinalı yapılması son derece önemlidir.

VİZEM VAR ANCAK ESKİ PASAPORTUMDA. BU DURUMDA NE YAPABİLİRİM?

Eski pasaportunuzdaki vizenizi (eğer üzeri delinmediyse veya iptal kaşesi vurulmasıysa) yeni pasaportunuzla birlikte seyahat ederken kullanabilirsiniz.

İNGİLİZ VATANDAŞIYIM, ÇOCUĞUM TÜRKİYE'DE DOĞDU. BU DURUMDA ÇOCUĞUM OTOMATİK OLARAK İNGİLİZ PASAPORTU ALMAYA HAK KAZANIR MI?

Birtakım şartları yerine getiriyorsanız, çocuğunuza İngiliz pasaportu başvurusu yapılabilir. Detaylar için web sitemizde pasaport başvurusu kısmını ziyaret edebilir ve bizi arayabilirsiniz.