tek temsilci vizesi

TEK TEMSİLCİ (REPRESENTATIVE OF AN OVERSEAS BUSINESS) VİZESİ

Türkiye’de var olan şirketinizin bir şubesini veya irtibat bürosunu İngiltere’ye açmak istiyorsanız, artık bu çok kolay!  

Ankara Antlaşması’nın İngiltere için 01.01.2021 tarihinde yürürlükten kalkmasıyla birlikte, İngiltere’de çalışmak ve yaşamak isteyen kişiler umutsuzluğa kapılmış olabilir ancak sizin de Türkiye’de aktif olan bir firmanız varsa ve bu firmanın bir şubesini/irtibat bürosunu İngiltere’ye açabilirim diyorsanız, Tek Temsilci (Representative of an Overseas Business) vizesi tam da size göre. 

Peki, bu vizenin şartları nelerdir?

1. Firmanızın ciroları. Eğer ben firmamın İngiltere’de bir şubesini açmak istiyorum diyorsanız, başvurunuzu değerlendiren vize memuru ilk olarak sizin Türkiye’de ki firmanızın elde ettiği cirolara bakacaktır.  Eğer Türkiye’de aktif olarak iş yapan, düzenli nakit akışına sahip bir şirketseniz, İngiltere’de şube açma ve firmanızı büyütme isteğiniz makul ve kabul edilebilir olarak karşılanabilecekken, düzenli nakit akışına sahip olmayan, tatminkar cirolar elde etmeyen bir şirketseniz, bu talebiniz vize memuru tarafından olumsuz karşılanabilir. İngiltere’de şube açmak için minimum bir ciro ve/veya kar elde etme şartı aranmamaktadır ancak şirket cironuz ne kadar fazla ise, İngiltere’de şube açma talebinizin olumlu karşılanma ihtimali de bir o kadar fazla olacaktır.  

2. Firmanızın ortaklık yapısı. Firmanızın ana merkezi Türkiye’de kalıp, Türkiye’deki ticari faaliyetlerine devam etmelidir. Siz ise firmanın büyük hissesine sahip olmamak ancak firmayı münferiden temsil etme yetkisine sahip olmak kaydıyla, İngiltere’de açılan şubenin başına geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Ankara ve İstanbul’da şubeleri olan bir restoran zinciriniz olduğunu düşünelim. Bu restoran zincirinin bir şubesini de Londra’ya açmak istediğinizde, Ankara ve İstanbul’daki şubeleri idare etmek için ana hissedarların (Yüzde 50’den fazla hisseye sahip olan ortakların) Türkiye’de kalması ve sizin maksimum yüzde 49 hissedar ve imza yetkilisine sahip müdür sıfatıyla İngiltere’de şube açmanız mümkündür. 

3. İngiltere’de açacağınız şubeyi yönetebilecek niteliklere sahip olmak. Yukarıda da bahsedildiği üzere, firmanızın bir şubesini İngiltere’ye açarken, başvurunuzu değerlendiren vize memurunu da bu şubeyi yönetebilecek niteliklere ve tecrübelere sahip olduğunuzu ikna etmeniz gerekir. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak, İngiltere’de bir restoran zincirinin şubesini açacak olan kişinin, restoran işletmeciliği konusunda yeterli tecrübeye ve niteliklere sahip olması beklenecektir. 

4. Şubeyi açacak sermayeye sahip olmak. Firmanızın İngiltere’de şubesini açarken, bu şubeyi açmak için yeterli sermayeye sahip olduğunuzu göstermeniz önemlidir. Bu sermaye, şubesini açacağınız şirketin iş koluna göre değişmekte olup, minimum bir sermaye alt sınırı bulunmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, sanal ofis tutabileceğiniz danışmanlık ve yazılım firmaları için sadece 5000 GBP bir sermaye yeterli olabilecekken, büyük ölçekte bir restoran açmak için 50.000 GBP bir sermayeye ihtiyaç duyulabilir.

5. A1 düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip olmak. Uluslararası dil portfolyosunda İngilizce düzeyleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak 6 ya ayrılmıştır. Bunlardan A1 düzeyi ilk düzey olup, C2 ise en üst düzey olarak sınıflandırılmıştır. Bahsettiğimiz bu vizede ise sadece ilk düzey olan A1 düzeyinde İngilizce bilmeniz ve bunu IELTS gibi bir sınavla belgelendirmeniz yeterlidir. Unutmayınız ki, en ufak bir İngilizce bilginiz bile yoksa, A1 düzeyine erişebilmek için sadece 45-50 saat bir eğitim almanız yeterli olacaktır. Eğer lise veya üniversite mezunuysanız, lise ve üniversite’de almış olduğunuz zorunlu İngilizce dersleriyle bile bu seviyede bir sınavı çok rahatlıkla geçebilirsiniz.

Sizde bu vize ve diğer çalışma izni vizeleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.