TIER-2 ÇALIŞMA VİZELERİ

İNGİLTERE TIER-2 ÇALIŞMA İZNİ VİZELERİ

Tier-2 çalışma izni vizeleri ile İngiltere’de bir işverene bağlı olarak tam zamanlı ve maaşlı çalışabilir, ailenizi (eşinizi ve çocuklarınızı) de sizinle beraber yanınızda götürebilirsiniz. Alt kategorilerine (Tier-2 General ve Tier-2 Intra Company Transfer) bağlı olarak şartları değişmekte olsa da, Tier-2 vizesi temelde İngiltere’de uzun süreli ve maaşlı olarak çalışabilmenize olanak sağlayan tek İngiltere vize başvuru türüdür. Unutulmamalıdır ki Tier-2 vizesiyle sadece size COS (Certificate of Sponsorship) belgesi veren işverene bağlı olarak çalışabilir, başka bir yerde tam zamanlı veya part time çalışamazsınız.

Tier-2 çalışma izni vize başvuları da Tier-4 öğrenci vizesi ve Tier-5 geçici çalışma izni başvuruları gibi puanlama sistemine dayanan başvurulardır ve başvuru türünüzün ve süresinin gerektirdiği puanları sağlamanız başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına zorunludur. Örneğin; Tier-2 General (Tier-2 Genel) vizesi başvurusunda toplamda 70 puan elde etmeniz gerekirken, 30 puanı İngiltere’de ki işvereninizin sizin adınıza Home-office nezdinde çıkartacağı COS (Certificate of Sponsorship) belgesinden, 20 puanı İngiltere’de icra edeceğiniz meslek kodunuzun gerektirdiği minimum maaş şartını karşılayarak, 10 puanı İngilizce yeterlilik düzeyinizden (Örneğin IELTS sınavında her bir kategoriden 4,0 ve üzeri puan alarak veya İngiltere’de bir üniversiteden lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olarak elde edebilirsiniz) ve son 10 puanı ise maddi yeterlilikten (İngiltere’de ki işvereniniz sizin ve eğer varsa eşinizin ve çocuklarınızın ilk ayki yaşam gideri masraflarınızı karşılayacağını taahhüt edebilir veya siz banka hesaplarınızda sizin ve varsa ailienizin ilk ayki yaşam masraflarına yetecek tutarı bulundurarak elde edebilirsiniz)  elde edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, yukarıda belirtilen puanlardan bir tanesini bile tamamlayamamak, Tier-2 başvurunuzun direkt olarak red edilmesine sebep olacaktır. Tier-2 vizesi başvurularında vize memuru diğer vize başvuru türlerinde olduğu gibi insiyatif kullanmaz ve sizin başvuru için gereken puanları tamamlayıp tamamlamadığınızı göz önüne alarak başvurunuzla ilgili karar verir.

Yukarıda belirtilenler bilgiler dahilinde eksiksiz ve evrak tercümeleri doğru yapılmış bir başvuru yapmak son derece önemlidir.

Tier-2 vizesi başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.