EĞİTİM - ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ

EĞİTİM – HOLLANDA ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ

Ankara Antlaşması başvurusu için minimum bir eğitim düzeyi kısıtlaması yoktur. Sadece Hollanda’da yapmayı planladığınız iş eğitim gerektiren bir işse, konu ile ilgili bir eğitime sahip olmanız beklenecektir. Örnek vermek gerekirse Hollanda’da bilgisayar yazılımı konusunda kendi işinizi kurmak istiyorsanız, mutlaka konuya vakıf olduğunuzu ve konuyla ilgili eğitimler aldığınızı göstermeniz önemlidir. Bu bağlamda diplomalarınız, sertifikalarınız başvuru için büyük önem arz edecektir ancak eğitim gerektirmeyen daha basit işler için bir diploma/sertifika şartı aranmamaktadır. Farklı bir örnek vermek gerekirse, Hollanda’da Ankara Antlaşması dahilinde berber dükkanı açacak bir kişinin Türkiye’den almış olduğu ustalık belgesi/kalfalık belgesi gibi evrakları bu kişinin konu ile ilgili eğitime sahip olduğunu göstermesi açısından yeterlidir.

Unutmayınız ki bazı işler sadece ve sadece Hollanda’da alacağınız diplomalar ile yapılabilmektedir ve bu durumlarda Türkiye’den aldığınız diplomalar MEB onaylı da olsa Hollanda’da geçerli olmayacaktır. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de bir doktor, Türkiye’de bir üniversiteden aldığı tıp diplomasıyla Hollanda’da muayene açıp doktorluk yapamaz ancak işin doğası gereği eğitim gerektirmeyen perakende satış işi için Hollanda’dan bir diploma almanız gerekmeyeceği gibi Türkiye’de bu işin eğitimini aldığınızı gösteren diploma ve sertifikalar başvurunuzu değerlendiren vize memuruna bu işte eğitimli olduğunuzu göstermek adına önemli olacaktır.

Bir diğer sıklıkla rastlanan soru ise Ankara Antlaşması başvurularında Hollandaca bilme şartı olup olmadığıdır. Ankara Antlaşması başvurularında belli bir düzeyde Hollandaca bilme şartı yoktur sadece kurmak istediğiniz işin gerektirdiği düzeyde İngilizce veya Hollandaca bilmeniz yeterlidir. Lütfen unutmayınız ki İngilizce Hollanda’da sıklıkla kullanılan bir yabancı dil olduğu için kendinizi ifade edecek düzeyde bir İngilizce bilgisine sahip olmak da Hollanda’da yaşamanız ve çalışmanız için yeterli olacaktır. 

Diğer bazı vize türlerinin aksine, Hollandaca/İngilizce düzeyinize dair uluslararası geçerliliği olan bir sınav sonucu almanıza Ankara Antlaşması başvurusunda gerek yoktur çünkü Ankara Antlaşması başvurularında asgari bir Hollandaca/İngilizce gereklilik düzeyi yoktur.

Ankara Antlaşması başvuru dosyasını vize memuru bir bütün olarak değerlendirir ve eğitim koşulu da bu bütünün bir parçasıdır. Hollanda’da yapacağınız iş eğer eğitim gerektiren bir işse, buna dair eğitiminiz olduğuna dair diploma/sertifika sunmak son derece önemlidir ancak eğitim gerektirmeyen bir iş yapacaksanız da bir sertifika veya diploma sunmanız doğal olarak beklenmez. Eğitim şartı haricinde, iş tecrübesi ve sermaye gibi diğer 2 önemli koşullarla ilgili bilgileri sitemizin ilgili kısımlarından inceleyebilirsiniz.

Başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.