hollanda ankara antlasmasi

HOLLANDA ANKARA ANTLAŞMASI

Serbest meslek sahibi olarak Hollanda’da kendi işinizi kurarak Ankara Antlaşması dahilinde oturum ve çalışma izni alabilirsiniz. 

Ankara Antlaşması vizesi Türk vatandaşlarına Avrupa ülkelerinde en kısa sürede süresiz oturum imkanı veren vize türlerinden birtanesidir. Ankara Antlaşmasından yararlanabilmek için temelde Türk vatandaşı olmanız ve Hollanda’da yapmayı planladığınız işten elde edeceğiniz gelirle Hollanda’da hayatınızı idame edebilecek olmanız yeterlidir. 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türkiye arasında imzalanan Antlaşma uyarınca, Türk vatandaşları Avrupa Ekonomik Topluluğu (şimdiki Avrupa Birliği) üye ülkelerinde servis/hizmet sağlamak kaydıyla kendi işlerini kurabilir ve hayatlarını sürdürebilir. 

Ankara Antlaşması başvurusu neticesinde verilecek olan vize genellikle ilk aşamada 1 yıllık olarak verilmekte ve bu 1 yılın müteakibinde, vize memuru taahhüt ettiğiniz işi gerçekten kurdunuz mu? Taahhüt ettiğiniz işten elde ettiğiniz gelir ile Hollanda’da geçinebildiniz mi? (bunun temel şartı Hollanda’da devlet yardımı alınması için minimum elde edilmesi gereken düzeyden fazla bir gelir elde edip etmediğinizdir. Eğer sizinle beraber eşiniz ve/veya çocuğunuz/çocuklarınız da Hollanda’ya yerleşecekse, elde etmenize gereken minimum gelir düzeyi bir miktar artacaktır) Hollanda’da bulunduğunuz süre zarfında ciddi bir adli vakaya karıştınız mı? gibi konularda bir değerlendirme yapıp, vizenizi 3 yıl ek olarak uzatır. Toplamda 4 yılın sonunda ise sürekli oturum ve onun müteakibinde Hollanda vatandaşlığı edinebilirsiniz. Bu bağlamda, çok yüksek sermaye gerektiren yatırımcı vizeleri ve evlilik vizeleri haricinde bir Türk vatandaşının en kısa sürede sürekli oturum alabileceğini başvuru türlerinden birtanesi Ankara Antlaşması başvurusudur.

Ankara Antlaşması başvurusunda, asıl başvuru sahibine ilave olarak başvuru sahibinin varsa eşi ve çocukları ve başvuru sahibine bağımlı olması kaydıyla başvuru sahibinin anne ve babası da Hollanda’ya gelebilir ve hayatlarını yukarıdaki koşulları yerine getirmek suretiyle Hollanda’da sürdürebilir. 

Ankara Antlaşması dâhilinde Hollanda’da aklınıza gelen her türlü konuda kendi işinizi kurabilir ve yaşamınızı bundan sonra Hollanda’da devam ettirebilirsiniz. Süresiz oturum almanızı müteakiben ise çalışma hayatında özgür olacağınız için isterseniz işyerinizi kapatıp, başka bir işyerinde maaşlı olarak da çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Hollanda’da Ankara Antlaşması dâhilinde oturum izni almanız için temelde Hollanda’da yapmayı planladığınız işe aşina olmanız ve de işyerini kurabilecek bir sermayeye sahip olduğunuzu göstermeniz yeterlidir. Örneğin bir ayakkabı boyacısı veya seyyar satıcı 3000-4000 Euro bir sermaye ile bile rahatlıkla işini kurabilir ve yaşamını serbest meslek sahibi olarak Hollanda’da devam ettirebilir.

Başvurunuz için sunulan evraklarla beraber hazırlanacak olan iş planınız son derece önemlidir ve yapacağınız iş ile ilgili vize memurunu doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirmeniz, doğru pazar analizlerinin yapılması, doğru fizibilite raporlarının hazırlanması, doğru mali tabloların hazırlanması vize alma ihtimalinizi maksimum düzeye çıkartacaktır. İş planınız evraklarınızla tutarlı bir şekilde hazırlanmalı ve de Hollanda’da yapmayı planladığınız işten elde ettiğiniz gelirle hayatınızı Hollanda’da idame ettirebileceğiniz hususunda vize memurunu ikna etmelidir. 

Tarafımızca yapılan başvurularda, daha önceki iş tecrübeleriniz, eğitim geçmişiniz, sertifikalarınız ve de maddi durumunuzla ilgili evraklar bize ulaştıktan sonra en uygun iş konusunda size tavsiyede bulunup, sizin de onayınız alındıktan sonra iş planınız sizin beyan ve istekleriniz doğrultusunda en profesyonel şekilde hazırlanacak olup, Hollanda’da kuracağınız iş ve bu işin işleyişi konularında vize memuruna en kabul edilebilir başvuruyu sunmanız sağlanacaktır. İş planlarınızda Hollanda’da yapacağınız iş ile ilgili detaylı analize, bu işi nasıl yapacağınıza, neden bu işi seçtiğinize, neden Hollanda’yı seçtiğinize, sektördeki rakiplerinize, sektörel analizine, nasıl müşteri bulacağınıza, işinizi ileriki yıllarda nasıl gelişeceğine dair detaylı bilgiler ayrıntılı bir şekilde yer almalıdır.

Firmamız ile yapmış olduğunuz başvuruda ilk olarak size Hollanda Ankara Antlaşması başvurusu için gerekli evrakların listesi ulaştırılacak olup, temin ettiğiniz evraklar firmamız uzmanları tarafından gözden geçirilecek ve başvurunuzu daha kabul edilebilir hale getirmek için temin etmeniz gereken ek evraklar varsa bunlar size tek tek bildirilecektir. Evraklarınız dâhilinde en kabul edilebilir dosya oluşturulduğunda, evraklarınızın Türkçe’den İngilizce’ye ve/veya Hollandaca’ya onaylı tercümesi yine bizim tarafımızdan yapılacak olup, vize başvuru formunuz evraklarınızla tutarlı bir şekilde doldurulacak ve ardından sizin dilediğiniz bir tarih ve saat için Hollanda Başkonsolosluğu’ndan randevu alınacaktır. Ankara Antlaşması başvurusu ortalama olarak 12 hafta içerisinde sonuçlanmakta olup, Hollanda Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna ve başvuru yapılan döneme bağlı olarak bu süre bir miktar daha kısalabilmektedir veya artabilmektedir. Diğer vize türlerinden farklı olarak Ankara Antlaşması başvurusunda Hollanda Başkonsolosluğu bazı durumlarda mülakat yapmaktadır ve sizin Hollanda’da kuracağınız iş ile ilgili sizden detaylı bilgiler isteyebilmektedir. Bu konularda firmamız tarafından yapılan başvurularda, Başkonsolosluğun size yöneltmesi muhtemel sorularla ilgili bir ön hazırlık yaparak, mülakat gününe hazır olmanız da yine tarafımızdan sağlanacaktır.

Hollanda Ankara Antlaşması Başvurusu İçin Önemli Bilgiler:

 • Tecrübeniz ve eğitiminiz olması kaydıyla aklınıza gelen her konuda Hollanda’da Ankara Antlaşması dahilinde iş kurabilirsiniz ancak, yapacağınız işin nitelikli bir iş olması, Hollanda’ya katma değer sağlayacak olması ve istihdam yaratma potansiyeli olması ciddi bir avantaj oluşturacaktır. 
 • Başvuru için en azından şirket kurulum masrafları (yasal şirket kurulum masrafları ve demirbaş giderleri) + Hollanda’ya yerleşme masrafları (uçak biletleri, ilk ayın ev kirası, kira depozitosu, vs) kadar bir sermaye göstermeniz gerekmektedir. Ancak bu rakama ilave olarak sizin ve bağımlılarınızın (eğer varsa) Hollanda’da ki ilk yılki yaşam giderleri kadar da ek bir meblağ gösterebilirseniz bu size ciddi bir avantaj sağlayacaktır.  
 • Hollanda yapacağınız işin ciddi olmasına ve bu iş için belirli bir yatırım yapacak olmanıza büyük önem vermektedir. İşin doğası gereği birtakım işler evden de yapılabilir. Mesela yazılımcılar ve bilişim sektöründe çalışanlar için mutlaka bir ofis tutmak veya personel istihdam etmek şart değildir ve bu işler gayet rahatlıkla home ofis olarak yapılabilir ancak örneğin bir berber, aşçı, vs gibi işler için dükkan tutacağım veya ufak da olsa bir kafe açacağım taahhüdüyle başvuru yapmak, mobil olarak çalışacağım taahhüdüyle başvuru yapmaya oranla vize alma ihtimalinizi ciddi anlamda yükseltecektir. 
 • İş planınız ve mali tablolar çok önemlidir. Vize memuru sizin neden Hollanda’yı seçtiğinizi, pazarda rakiplerinizden nasıl ayrılacağınızı, pazarlama stratejilerinizi, fiyat politikanızı, hedef kitlenizi, tahmini bilançolarınızı vs görmek isteyecektir. Bu bağlamda iş planınızda doğru analizler yapmak başvurunuzu değerlendiren vize memuruna bu işte ne kadar ciddi olduğunuzu ve ne kadar iyi hazırlandığınızı ispatlayacaktır. 
 • Çok sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biriside dil şartı olup olmadığıdır. Dil şartı Ankara Antlaşması başvurularında aranmamaktadır. Hollandaca veya Flemenkçe bilme zorunluluğunuz yoktur ancak gerek sosyal hayatınız gerekse iş hayatınız için bulunduğunuz ülkenin dilini bilmeniz sosyal çevrenizle ve müşterilerinizle etkili bir iletişin kurmanız açısından önemlidir. Hollanda’da İngilizce olarak da çevrenizle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz ve kendinizi idame ettirebilecek bir İngilizce düzeyine sahip olmanız da bu bağlamda yeterlidir. Zaman ilerledikçe ve Hollanda’da yaşamaya devam ettiğiniz sürece zaten Hollandaca ve İngilizce düzeyinizde ilerleyeceği için dil konusunda genellikle bir sorun yaşanmamaktadır.
 • Yapmayı taahhüt ettiğiniz işi fiili olarak yapıyor olmanız çok önemlidir. Bu bağlamda ofisiniz, iş yeriniz veya eviniz (home ofis çalışıyorsanız) belirli periyotlarla denetlenerek gerçekten iş planınızda taahhüt ettiğiniz işi yapıp yapmadığınız kontrol edilebilmektedir. 

Hollanda Ankara Antlaşması Başvurusunun Avantajları:

 • Düşük maliyetlerle Avrupa’nın en gelişmiş ve refah düzeyi yüksek ülkelerinden biri olan Hollanda’da oturum ve çalışma izni alma imkanı. Örnek vermek gerekirse, Sırbistan, vs gibi ülkelerde sadece oturum izni almak bile binlerce Euro bir maliyet gerektirirken, daha düşük bir başvuru ücreti ile Avrupa’nın en gelişmiş ve refah düzeyi yüksek ülkelerinden birisi olan Hollanda’da hem oturma hem çalışma izni alabilirsiniz.
 • Hollanda’nın kendi vatandaşlarına sunmuş olduğu eğitim, sağlık ve sosyal imkanlardan yararlanabilirsiniz. 
 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere evlilik vizeleri ve çok yüksek sermaye gerektiren yatırımcı vizeleri haricinde Avrupa’da en kısa sürede süresiz oturum ve vatandaşlık alabileceğiniz vize türlerinden bir tanesidir. 
 • Bilindiği üzere Hollanda Avrupa Birliği üye ülkesi olup ve Schengen vize rejimine tabiidir. Dolayısıyla Hollanda’dan almış olduğunuz bu oturum ve çalışma izniyle Avrupa’nın diğer ülkelerinde de serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.
 • Ankara Antlaşması başvuru sahibi eşi ve 18 yaş altı çocuklarını beraberinde Hollanda’ya götürebilir. Eşi ve çocuğuna ilave olarak başvuru sahibinin bağımlı annesi, babası, büyükannesi, büyükbabası da varsa, bu aile bireyleri de başvuru sahibiyle birlikte Hollanda’da oturma ve çalışma izni alabilir ve istediği işlerde serbest olarak çalışabilirler. 

Müşterilerimizin Verdiği Cevaplara Göre Ankara Antlaşması’na Başvuru Sebepleri

 • Çocuğuma daha iyi bir gelecek imkanı sağlamak
 • Daha iyi maddi imkanlara sahip olmak
 • Daha iyi sosyal haklara sahip olmak
 • Avrupa’da yaşama hayalimi gerçekleştirmek
 • Avrupa’da ki akrabalarımın yanında yaşamak

Başarı asla tesadüf değildir. Yaptığımız Ankara Antlaşması başvurularının yüzde 75’inden fazlası olumlu sonuçlanmakta. Sizde Ankara Antlaşması başvuru sürecinize hemen başlamak için bizi arayınız.