AMERİKA ZİYARET VİZELERİ

AMERİKA ZİYARET VİZELERİ

Amerika ziyaret vizeleri (B) kategorisi altındadır ve Amerika’ya turistik, iş, ziyareti, tıbbi tedavi gibi amaçlarla gidecek olan kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Amerika ziyaret vizelerinin (B1/B2 vizesi) süresi vize memuru tarafından takdir edilmekte olup, genellikle 10 yıllık bir süre için çok girişli olarak verilir ve bu 10 yıllık süre zarfından Amerika’ya dilediğiniz kez giriş çıkış yapabilirsiniz.

Diğer ülkelerden farklı olarak, Amerika ilk başvuruda 10 yıllık son derece uzun bir vize vermekte ve bu vize de diğer bütün dünya ülkelerine vize alırken pasaportunuzda bir referans değeri taşımaktadır.

Amerika vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Amerika Ziyaret vizelerinde (B1/B2 vizesi) vize memuru başvuru sahibinin Türkiye ile olan bağlarını sorgular ve bu bağlamda başvuru sahibinin seyahat sonucunda Amerika’dan ayrılma niyetinde olup olmadığını anlamaya çalışır. Bu sebeple;
  1. Eğer başvuru sahibi Türkiye’de öğrenciyse, akademik transkriptindeki not ortalaması,
  2. Eğer başvuru sahibi çalışıyorsa, mevcut iş yerinde ne kadar çalıştığı ve aylık ispatlanabilir geliri,
  3. Eğer başvuru sahibi emekliyse, emekli maaşı ve malvarlığı son derece önemlidir.
  • Amerika ziyaret vizelerinde (B1/B2 vizesi) vize memuru aynı zamanda başvuru sahibinin bu seyahati finanse edip edemeyeceğini de görmek ister ve bu bağlamda kişinin maddi durumu son derece önem kazanır. Başvuru sahibinin düzenli geliri ve birikimleri, vize memuruna seyahatin finansmanını gösterebilmek için en önemli 2 göstergedir.

Yukarıda bahsedilenler haricinde, başvuru sahibinin daha önceki yurtdışı seyahatleri, başvuru sahibi daha önce Amerika’da bulunduysa, bu süre zarfında vize aşımı yapıp yapmadığı, Amerikan Göçmenlik Kanunlarına uyup uymadığı gibi konularda başvurunun olumlu sonuçlanmasına etki edebilmektedir. Amerika ziyaret vizeleri (B1/B2 vizesi) hakkında detaylı bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için bizi arayınız.