AMERİKA ÖĞRENCİ VİZELERİ

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZELERİ

Amerika öğrenci vizeleri (F) kategorisindedir ve Amerika’ya dil eğitimi, sertifika programı, lisans, yüksek lisans amacıyla gelecek olan başvuru sahiplerinin başvurmaları gereken vize türüdür. Vize süresi vize memuru tarafından takdir edilmekle beraber genel olarak 1 yıllık veya 5 yıllık çok girişli olarak verilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Öğrenci vizelerinde vize memuru ziyaret vizelerinde olduğu gibi başvuru sahibinin Türkiye ile olan bağlarını sorgular ve planlanan eğitim sonucunda Amerika’dan ayrılma niyetinde olup olmadığını anlamaya çalışır. Bu bağlamda;

–          Eğer başvuru sahibi Türkiye’de halihazırda öğrenci ve yaz tatilinde Amerika’ya seyahat edecekse, vize memuru öğrencinin Türkiye’de ki akademik not ortalamasına son derece önem verir.

–          Eğer başvuru sahibi Türkiye’de eğitimini yeni bitirdiyse ve hemen sonrasında Amerika’da dil eğitim almaya gidiyorsa, vize memuru öğrencinin gelecek planlarının belirli olmasını bekler ve okuduğu bölüm gereği meslek hayatında İngilizceye ihtiyacı olup olmadığını görmek ister. Bu durumda öğrencinin mülakat esnasındaki beyanları son derece önemlidir.

–          Eğer başvuru sahibi Türkiye’de son almış olduğu eğitimi tamamladıktan uzun bir süre sonra başvuru yapıyorsa, vize memuru neden öğrencinin eğitimine ara verdikten sonra başvuru yaptığını öğrenmek ister. Bu durumda, öğrencinin gelecek beklentiler, mevcut işi gereği İngilizce’ye olan ihtiyacı gibi etmenler son derece önemlidir ve bunlara mülakat esnasında mutlaka vurgu yapılmalıdır.

  1. Öğrenci vizelerinde vize memuru, öğrencinin veya öğrencinin sponsorunun maddi durumunun Amerika’da alınacak olan eğitimi finanse etmeye yeterli olduğunu görmek ister. Bu bağlamda, öğrencinin veya sponsorun düzenli gelirine ilişkin evraklar ve birikimler son derece önemlidir.

Amerika vize başvurularınızda profesyonel bir hizmet almak vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini çok ciddi anlamda arttıracağı için hem seyahat planlarınızda aksamanın hem de maddi kayıplara uğramanızın önüne geçecektir. Amerika vize başvurularınızda profesyonel danışmanlık hizmeti almak için hemen arayınız.